Blog • Babavárás

Inzulin rezisztencia

Inzulin rezisztencia

Régóta ismert tény, hogy a policystás ovárium szindróma (PCO) a fogamzóképes korú nők leggyakoribb endokrin és anyagcsere betegsége. Kialakulásában genetikai és környezeti tényezők mellett szerepe van a petefészek és a mellékvese fokozott férfihormon termelésének, a központi idegrendszer megváltozott szabályozó szerepének, valamint egy jellegzetes anyagcserezavaron alapuló betegségnek, melynek egyik jelentős sarokköve az inzulin rezisztencia és a következményesen kialakuló magas inzulin szint.

Az inzulin rezisztens állapotnak gyakran semmilyen tünete nem jelentkezik, illetve igazából a megjelenő probléma elsődlegesen nem anyagcsere vonatkozású, hanem sokkal inkább nőgyógyászati probléma, mivel sokszor sikertelen a gyermekvállalás.

Gyakran látjuk, hogy amikor nem sikerül egy nőnek teherbe esnie, akkor „bekerül” a meddő kategóriába és akár éveken át tartó próbálkozásoknak és kezeléseknek lehet alávetve. Helyesen akkor járunk el, ha a gyermekvállalási program kezdetén, a kivizsgálás részeként elvégzünk egy terheléses vércukorszint vizsgálatot és inzulinszint meghatározást, melynek eredménye ráirányíthatja a figyelmet a háttérben megbújó problémára.

Az anyagcsere megváltozása

Tekintsük át az anyagcsere folyamatokat. Evés után a vércukorszint megemelkedik. Erre válaszképpen a hasnyálmirigy inzulint termel, hogy visszaállítsa az eredeti állapotot. Inzulin rezisztens állapotban az adott inzulin jelre bekövetkező válasz a célsejtek részéről csökken, azaz csökken a szőlőcukor felvétele a sejtekbe, tehát nő a vércukorszint. A szervezet ezt a válaszcsökkenést az inzulin jel nagyságának emelésével próbálja korrigálni, tehát fokozódik az inzulin termelése. Kialakul az inzulin rezisztenciához kapcsolódó állapot, melyet hyperinzulinémiának nevezünk, és jellemzője a vér jelentősen megemelkedett inzulin szintje.

Az inzulin rezisztencia élettani hatása

A magas inzulinszint következményes élettani hatásai és pontos hatásmechanizmusa ma még kutatások témáját képezik. Azonban már számos megfigyelés bizonyítja, hogy az állapot a petefészek és a mellékvese fokozott androgén hormon termelését váltják ki. A fokozott inzulintermelés közvetlenül hatással van a tüszőérésre is, ugyanis az érőfélben lévő tüszők korai sorvadását okozzák. Valamint jelentősége van az állapot májsejtekre gyakorolt hatásának, mely következményesen a vérszérumban megemeli a biológiailag aktív „szabad” tesztoszteron mennyiségét.

A kezelés lehetősége napjainkban

Az elmúlt néhány évben az orvosok figyelme ráirányult az inzulin rezisztencia kezelésére. A terápiát nőgyógyászati szempontból is a megváltozott anyagcsere-folyamatok rendezése szolgálja, melynek következményes hatása rendezi a női szervezetben a hormonális állapotot és a tüszőérési folyamatokat.

Az inzulin-érzékenységet lényegesen javítja az egészséges táplálkozás alapelveinek betartása (magas fehérje, alacsony szénhidrát és zsír bevitel), a testsúly csökkentése, valamint sport és fizikai aktivitás fokozása. Összességében tehát az egészséges életmód általános irányelveinek fokozott betartásával már sokat tehetünk az állapot javításáért.

Napjainkban az állapot gyógyszeres kezelésére is van már megoldás. Az inzulin rezisztenciát csökkentő, korábban csak cukorbetegségben használt metformin tabletta használatáról egyre több kedvező tapasztalatot írtak le nemzetközi orvoscsoportok. Ennek eredményeképpen az elmúlt években már a hazai nőgyógyászok is jelentős sikerekről számoltak be.

Már 2-3 hónapi rendszeres kezelés is visszaállíthatja a normális ciklust, rendeződik a menstruáció és rendszeres tüszőérés figyelhető meg. Ennek következményeként javul a teherbeesés valószínűsége, valamint egyértelműen csökken a spontán abortuszok száma is. A gyermeket tervező inzulinrezisztens nőnek tehát érdemes a kezelést szoros orvosi felügyelet mellett elkezdeni, és a teherbe esést követően legalább 3 hónapig folytatni.

A gyógyszer szedése közben az orvosok nem tapasztaltak semmilyen magzatkárosító hatást. Szoptatás alatt pedig az anyatejjel nem jut át érdemben kimutatható mennyiség az újszülött szervezetébe.

Fontos tény azonban, hogy e hatóanyagot ilyen indikációban még nem törzskönyvezték, használatának széleskörű elterjedését még klinikai gyógyszervizsgálatoknak kell megerősíteni.

Dr. Szőnyi György
szülész-nőgyógyász

A kivizsgálás menete:

  • éhgyomri vércukor- és inzulinszint mérés
  • 75 g cukorból készült oldat elfogyasztása
  • 60 és 120 perc elteltével vércukor- és inzulinszint mérés
  • inzulinrezisztencia-index meghatározás
  • szakorvosi értékelés

Továbbiak Babavárás témában:

Vitaminok és nyomelemek fogyasztása terhesség alatt

A gyermekvárás felemelő időszaka a leendő édesanya táplálkozásában is komoly változásokat hozhat. Hosszú ideig elterjedt volt az a téves nézet, hogy a kismamáknak kettő helyett kell enniük. A táplálkozás-, és az orvostudományi kutatások azonban rávilágítottak arra, hogy a minőség ebben az időszakban is fontosabb, mint a mennyiség.

Bevezető a családnak

Egy várandós kismamának sok új kérdésre kell választ kapnia. Tennivalója akad a labor felkeresésétől a szülészeti-nőgyógyászati vizsgálatig, találkoznia kell a védőnővel, érdemes megismerkednie a hellyel, ahol világra fogja hozni csemetéjét.

COVID-19 védőoltásról várandósoknak és gyermeket tervezőknek

Dr. Prosszer Mária kolléganőnk összefoglalta mindazon ismereteket és tanácsokat, melyek segítenek döntést hozni az „Oltakozzak-e CoViD-19 ellen?” kérdésben.

Terhesség alatti hypertónia és praeecclampcia …

Egy várandós kismama számára a terhességi mérgezés, terhességi toxémia vagy toxicózis ijesztő dolog. Azonban, ha megkérdezzük, hogy pontosan mit is jelentenek ezek a szavak, szinte senki sem tudja megfogalmazni a pontos jelentését. Annyit mindenki tud, hogy magas vérnyomással kapcsolatos, egyesek a kismamákat oly gyakran érintő ödémát is emlegetik, a „hozzáértők” pedig némi vizeletproblémáról is beszámolnak.

Szülés utáni szexuális problémák megoldása

A szülés utáni korai gyermekágyas időszak hamar eltelik. A hathetes kontroll alkalmával a korábbi szexuális életre vonatkozó megszorító javaslatokat feloldjuk. Ilyenkor persze minden párban van némi aggodalom, hogy a szülés milyen változásokat eredményez.

A magzatvíz

A terhes méhben, a magzatburok által határolt térben, a magzat a magzatvízben úszik. A magzatvíz víztiszta vagy enyhén opálos, vízszerű folyadék, amelyben apró, fehér magzatmáz bolyhok, úgynevezett flokkulusok úszkálnak. A magzatvíz 98 százaléka víz, 2 százaléka só és magzati sejtek.

5 érv a G1 Intézet szolgáltatásai mellett

Tapasztalat

Több mint 15 éve működünk a magán­egészségügy terén.

Szakértelem

Elhivatott kollégáink rendszeresen fejlesztik szaktudásukat.

Modernizáció

Európai színvonalú technikai felszerelésünket folyamatosan újítjuk meg.

Komplexitás

A szakemberek és szakterületek széles választékát nyújtjuk.

Kényelem

Pácienseinket elegáns váró- és vizsgálóhelységeinkben fogadjuk.