Blog • Babavárás

Együnk kettő helyett …

Együnk kettő helyett

… vagy koplaljunk a babavárás alatt?

Alig, hogy megtudjuk, kisbabát várunk, szervezetünk azonnal jelezni is kezd és már a menstruáció elmaradását követő hetektől hányinger, émelygés jelentkezik. A kismamák ilyenkor azonnal aggódni kezdenek, hogy nem bírnak megfelelően táplálkozni. Kezdetben a terhesség alatt szokásos súlygyarapodás helyett fogyni kezdenek és ez a baba számára káros lehet.

A hányinger és a rossz közérzet a 12. héttől alább hagy, hamarosan teljesen el is múlik. Ilyenkor felmerül a kérdés, be kell-e pótolni az elmaradt kalóriákat? Igaz-e, hogy a terhesség alatt kettő helyett kell enni? Vajon mennyi az elfogadható súlygyarapodás a 9 hónap alatt?

Ahhoz, hogy választ kapjunk ezekre a kérdésekre, érdemes áttekinteni a várandós állapot anyagcsere-folyamatainak változásait!

A terhesség első jele, melyet a nők érzékelnek, a menstruáció kimaradása. Ennek hátterében hormonális folyamatok állnak. Az eddig ciklusos működés (tüszőhormon – ösztrogén és sárgatesthormon – progeszteron váltakozása) átalakul, folyamatos lesz. Kezdetben a megrepedt és megtermékenyített tüsző ágya termeli a sárgatesthormont, majd a beágyazódás után a kialakuló méhlepény veszi át ezt a feladatot és megsokszorozza a progeszteronszintet.

A hormonnak általánosságban a terhesség védelme a feladata. A szervezetre gyakorolt hatásai közé tartozik az anyagcserére gyakorolt hatás is. Ennek eredményeképpen a szervezet tartalékoló jellegűvé válik, elindul a fokozott szénhidrát-zsír átalakulás, és a nők által kevéssé kedvelt helyeken elkezdődik a zsírraktárak feltöltődése.

A hormonális hatás befolyásolja a központi idegrendszer éhségközpontját is, ezért a kismamák gyakran éreznek „farkaséhséget”! Összességében tehát a szervezet mindent úgy alakít ki, hogy tartalékoló legyen.

Persze a tankönyvi 1 hónap/1 kg-os súlygyarapodást nehéz tartani, és a bűvös 9 kg-t a kismamák gyakran túllépik. Gyakorlati szempontból a 12-14 kg-os gyarapodás a terhesség végére nem szokatlan. Ebből kb. 3-3,5 kg a baba súlya, 0,5 kg a méhlepény, további 1 kg a magzatvíz. Így a szülés után kb. 4,5-5 kg-os súlyvesztés szinte biztosan garantálható.

A 15 kg-t meghaladó súlygyarapodás fokozottabb terhelést jelent a szervezet számára és terhességi kórképek, magas vérnyomással, vese-, májfunkciós zavarokkal járó preeklampsziás állapot alakulhat ki, mely mind az anya, mind a magzat számára igen veszélyes lehet.

Szerencsére a kritikus állapot megelőzhető, ha már a terhesség kezdetétől tudatosan foglalkozunk táplálkozásunkkal.

Tehát nem kell kettő helyett ennie egy kismamának, sőt a tartalékoló jelleg miatt fontos az átgondolt energia-bevitel. A szinte közhelyszerűen ismert egészséges táplálkozási irányelvek méginkább érvényben vannak. Ennek értelmében fontos a megfelelő mennyiségű fehérjebevitel, melyet leginkább tejtermékek, joghurt, túró, sajtfélségek, hal, szárnyas húsok formájában érdemes bevinni. Mérsékelni kell a szénhidrátbevitelt. Összetett szénhidrátokat érdemes fogyasztani, melyek nem okoznak hirtelen vércukor-emelkedést, hanem hosszabb felszívódási idővel egyenletesebb energiaellátást biztosítanak. Ilyenek a rizs, a különböző barna és sokmagvas kenyerek. Érdemes kerülni az édességeket, a direkt cukorbevitelt, a fehérkenyeret. Zsiradékokból pedig főként a telítetlen növényi származékokat kell előtérbe helyezni a telített állati zsírokkal szemben. Értelemszerűen a bevitel a leginkább csökkentett legyen! Természetesen figyelni kell a zöldség- és gyümölcsfogyasztásra, mely a vitamin- és ásványianyag-bevitel alapját szolgálhatja, valamint figyelni kell a napi 2-2,5 liter folyadékbevitelre is. Érvényes a többször keveset alapelv, tehát a kismama étkezzen legalább 4-5 alkalommal.

Terhesség alatt fogyókúráról tehát nem beszélhetünk, de tudatosan tervezett és szigorúan betartott diétáról mindenképpen. A mértéktartó súlygyarapodás tehát elfogadott, sőt kívánatos is, a kismamák gömbölyödő formái természetesen velejárói a boldog időszaknak.

A kismamák ezt el is fogadják és készülnek a szoptatós időszak alatti remélt fogyásra. A szoptatás szintén sajátos hormonális állapot a női szervezetben, mely továbbra is tartalékoló jellegű. Súlyvesztésre akkor lehet számítani, ha az energiabevitel kevesebb, mint a szervezet általános energiafelhasználása és a szoptatáshoz szükséges tejtermelésre fordított energia összessége. Sokaknál ez a folyamat a korai gyermekágyas időszakban nem következik be. Ezért akár 6-8 kg plusszal is zárulhat a szoptatós időszak, mely elkeseredést okozhat az fiatal anyákban. A megoldás nem a fogyókúra, hanem a terhesség elejétől tudatosan kialakított életforma, az okosan összeállított diéta, a helyes táplálkozási szokások kialakítása.

Dr. Szőnyi György
szülész-nőgyógyász

Továbbiak Babavárás témában:

A pajzsmirigy-betegségek és a terhesség

A nyak elülső részén elhelyezkedő pajzsmirigy felelős az anyagcseréért, vagyis azért, hogy testünk milyen gyorsan hasznosítja és tárolja a táplálékkal bevitt energiát. Ha működésében zavarok lépnek fel, kialakulhat a hypothyreosis nevű betegség, amelyet a pajzsmirigy lecsökkent működése okoz, vagy a hyperthyreosis, amelyet a pajzsmirigy túlzott működése idéz elő.

Inzulin rezisztencia

Régóta ismert tény, hogy a policystás ovárium szindróma (PCO) a fogamzóképes korú nők leggyakoribb endokrin és anyagcsere betegsége. Kialakulásában genetikai és környezeti tényezők mellett szerepe van a petefészek és a mellékvese fokozott férfihormon termelésének, a központi idegrendszer megváltozott szabályozó szerepének, valamint egy jellegzetes anyagcserezavaron alapuló betegségnek, melynek egyik jelentős sarokköve az inzulin rezisztencia és a következményesen kialakuló magas inzulin szint.

Terhesség alatti hypertónia és praeecclampcia …

Egy várandós kismama számára a terhességi mérgezés, terhességi toxémia vagy toxicózis ijesztő dolog. Azonban, ha megkérdezzük, hogy pontosan mit is jelentenek ezek a szavak, szinte senki sem tudja megfogalmazni a pontos jelentését. Annyit mindenki tud, hogy magas vérnyomással kapcsolatos, egyesek a kismamákat oly gyakran érintő ödémát is emlegetik, a „hozzáértők” pedig némi vizeletproblémáról is beszámolnak.

Mikor forduljunk szülészorvosunkhoz a szokásos terhesgondozói viziteken kívül?

A terhesgondozás keretében kiemelt figyelmet kell fordítani a veszélyeztetett, illetve szövődményes esetekre. Veszélyeztetett terhesként kell gondozásba venni az állapotos nőt, ha jelenleg nem beteg, munkakörét el tudja látni, de az alábbi okok miatt fokozott gondozásra szorul.

Vitaminok és nyomelemek fogyasztása terhesség alatt

A gyermekvárás felemelő időszaka a leendő édesanya táplálkozásában is komoly változásokat hozhat. Hosszú ideig elterjedt volt az a téves nézet, hogy a kismamáknak kettő helyett kell enniük. A táplálkozás-, és az orvostudományi kutatások azonban rávilágítottak arra, hogy a minőség ebben az időszakban is fontosabb, mint a mennyiség.

A magzatvíz

A terhes méhben, a magzatburok által határolt térben, a magzat a magzatvízben úszik. A magzatvíz víztiszta vagy enyhén opálos, vízszerű folyadék, amelyben apró, fehér magzatmáz bolyhok, úgynevezett flokkulusok úszkálnak. A magzatvíz 98 százaléka víz, 2 százaléka só és magzati sejtek.

5 érv a G1 Intézet szolgáltatásai mellett

Tapasztalat

Több mint 15 éve működünk a magán­egészségügy terén.

Szakértelem

Elhivatott kollégáink rendszeresen fejlesztik szaktudásukat.

Modernizáció

Európai színvonalú technikai felszerelésünket folyamatosan újítjuk meg.

Komplexitás

A szakemberek és szakterületek széles választékát nyújtjuk.

Kényelem

Pácienseinket elegáns váró- és vizsgálóhelységeinkben fogadjuk.