A mammográfiás szűrő- és diagnosztikai vizsgálat életet ment vagy megnyugtat, és mindig fontos információkkal szolgál. Mégis, sokan ódzkodnak tőle – kellemetlenséget, fájdalmat is felemlegetve. Ez a korszak azonban letűnt a G1 Intézet pácienseinek. Budapesten már nem álom a Világon elérhető legmodernebb, szinte mindig fájdalommentes mammográfia, pedig hazánkban még ritka, mint a fehér holló ez a csúcstechnológia.
Alacsony dózisú 3D mammográf rendszerünk a jelenlegi legfejlettebb. Digitális emlőtomoszintézis technológiára is képes. Ez szűrés esetén bizonyítottan sokkal több elváltozás felismerését teszi lehetővé – a korábbiaknál jelentősen kisebbekét is –, sokkal korábbi stádiumban. A diagnosztikai célú vizsgálatoknál pedig a részletgazdagabb felvételek segítik az orvost a kórisme pontosabb, biztosabb meghatározásában.
Szakorvosunk a vizsgálat során elkészíti az Ön leletét, így nem kell arra akár heteket várnia.
A vizsgálat menete
E vizsgálatkor az emlőt enyhén össze kell nyomni, rögzíteni kell. Tévhit azonban, hogy ez csak fájdalmas lehet. A mammográfok a mell méretének megfelelő nyomást igyekeznek alkalmazni, azonban sík lapok között. A G1 Intézet csúcstechnológiás berendezése a mell alakjához is igazodik, és intelligensen személyre szabott, lágy kompressziót alkalmaz. Ezért készülékünkkel a vizsgálat legfeljebb kellemetlen, szinte mindenkinek fájdalommentes. Ráadásul, a felvételeket ez a gép igen gyorsan, csupán néhány másodperc alatt elkészíti, így a nyomás ideje is nagyon rövid.
2D és 3D emlővizsgálat
Hagyományos mammográfia és digitális emlőtomoszintézis egyben.
Emlőspecialista radiológus főorvosunk a mammográfiás vizsgálatkor általában mindkét technikát igénybe veszi. A 2D és 3D felvételek elkészítése azonban egy vizsgálat, nem igényel külön beállítást. Mellenként két-két beállítással, mell-rögzítéssel történik, mint a hagyományos mammográfiánál.
A 2D vizsgálatkor a 2-2 felvétel különböző látószögből készül. A felvételeken a teljes átvilágított szövet látszik. Ezzel szemben, a digitális emlő tomoszintézis (3D mammográfia) réteg-képeket készít, akár 1 mm-enként. A vizsgáló orvos az egymás mögött elhelyezkedő képletek mindegyikét láthatja (azok nem takarják ki egymást), és azok térbeli elhelyezkedése is pontosan megállapítható.
Egyes emlőállomány összetételek vizsgálatára csak a tomoszintézis alkalmas.
Alacsony sugárterhelés
A mammográfia a vizsgált szövetek röntgen sugárterhelésével jár. A legmodernebb digitális gépek azonban – amilyen a G1 Intézetben is működik – a legprecízebben szabályozzák, a legoptimálisabb és legalacsonyabb szinten tartják ezt.
A gép szoftveresen elemzi a vizsgált emlő szövetállományát, és automatikusan állítja be – többek között – a sugárzás mértékét, igazodva egyben a kiválasztott vizsgálathoz is. Így mindenki csak a szükséges legalacsonyabb terhelésnek van kitéve.
Fontos
A sugárterhelés – amúgy is minimális – rizikója sokkal alacsonyabb, mint annak kockázata, hogy nem ismerünk fel időben (sőt, a lehető legkorábban) egy betegséget, vagy nem diagnosztizálunk a lehető legpontosabban.
Komplex mammográfia is
Szakorvosunk a 2D és 3D mammográfiát rendszerint kiegészíti emlőultrahang vizsgálattal és tapintásos vizsgálattal is (ez az ú.n. fizikális- vagy manuális emlővizsgálat). Ezekkel együtt képes a legpontosabb és legbiztonságosabb diagnózist felállítani. Ugyanis mindegyik képalkotó eljárás másképpen lát és mást képes láttatni. A négy módszernek más-más előnyös tulajdonságai vannak, amiket az orvos így maximálisan tud kihasználni – a páciens érdekében.
Természetesen, külön is kérhető a mammográfia és az emlőultrahang vizsgálat.
A mammográfiás vizsgálat menete
Felkészülés otthon
Keresse elő korábbi leleteit, és különösen fontos, hogy felvételeit is! Azok az orvosnak igen hasznos információkkal szolgálhatnak. Magával kell hoznia, hogy a vizsgálat előtt átadja neki!
Indulás előtt lehetőleg ne használjon kozmetikumokat (púdert, krémet, izzadás gátlót) az érintett területen és környékén, tehát a mellkason, mellein és a hónaljakban!
Felkészülés a rendelőben
Az emlők vizsgálatakor félmeztelennek kell lennie, a felsőtestet tegye szabaddá! Ha a mellek és a hónalj bőrére mégis került bármilyen anyag, azt le kell törölnie.
Mikor érdemes jönni?
Szűrővizsgálatra rendszeresen. Emlőszűrés – mikor érdemes? oldalunkon megtudhatja, hogy Önnek melyik vizsgálatot, milyen időközönként ajánljuk.
Diagnosztikai vizsgálatra habozás nélkül, minél hamarabb jelentkezzen!
A vizsgálat menete
A vizsgálat után
A mammográfia a vizsgált szövetek röntgen sugárterhelésével jár. A legmodernebb digitális gépek azonban – amilyen a G1 Intézetben is működik – a legprecízebben szabályozzák, a legoptimálisabb és legalacsonyabb szinten tartják ezt.
A gép szoftveresen elemzi a vizsgált emlő szövetállományát, és automatikusan állítja be – többek között – a sugárzás mértékét, igazodva egyben a kiválasztott vizsgálathoz is. Így mindenki csak a szükséges legalacsonyabb terhelésnek van kitéve.
Eredmény helyben, szinte azonnal!
Amint Ön a géptől ellép, az orvos elkezdi a képek vizsgálatát és a leletírást. Végül tájékoztatja Önt, és válaszol kérdéseire.
Azonnali mintavétel, ha szükséges
Kinek, hogyan, mikor javasolt a Mammográfia?
Várandósság, gyermekágy
Várandósság vagy annak gyanúja esetén nem végzünk mammográfiát. Szoptatáskor a vizsgálat elvégzése nem javasolt, de orvosi javallatra, diagnosztikai céllal elvégezhető, például ha ultrahang vizsgálat eredményét szükséges igazolni, pontosítani.
Szoptatás idején csak a vizsgálat után 24 órával fakadt tej adható a gyermeknek. Ennek elteltéig érdemes lefejni a tejet, de felhasználni nem szabad!
Implantátumok
Az emlő-implantátumokat a mammográfiai vizsgálat nem károsítja, és azok nem zavarják a képalkotását sem.
Fontos, hogy tájékoztassa az asszisztenst a vizsgálat előtt esetleges implantátumáról, hogy az annak megfelelő (pl. Eklund-) technikát alkalmazhassa az implantátum védelmére!
Az implantátumokat érdemben nem vizsgáljuk. Azok állapotának felmérésére az MR vizsgálat alkalmas.
Milyen napra foglaljon időpontot?
Akár szűrő, akár diagnosztikai a vizsgálat, bármilyen napon végezhető, de – kényelmi szempontból – érdemes akkor, amikor kevésbé érzékenyek az emlők. Úgy célszerű időpontot foglalni, hogy a mammográfiai vizsgálat a „havi” ciklus első felében legyen, tehát a menstruáció első napjával kezdődő két hétre essen.
Ha Ön jódtartalmú intravénás kontrasztanyagot kap – pl. CT-vizsgálathoz –, ki kell várnia 24 órát a mammográfiás vizsgálatig.