Blog • Babavárás

Koraszülés és a fogak épsége

Koraszülés és a fogak épsége

Sajnos a legtöbben csak az esztétika illetve a fájdalom megszüntetése miatt keresik fel fogorvosukat. Kevesen tudják, hogy a rossz fog súlyos betegségeket okozhat a szervezetben, pedig erre már Hippokratész is felhívta a figyelmet! A gócokból baktériumok, toxinok, allergének juthatnak a vér- és nyirokerek útján a szervezet különböző helyeire, ahol gócbetegségeket okozhatnak. A gócbetegségek kb. 15%-a fog eredetű!

A legújabb kutatások szerint nemcsak zárt góc jelenthet problémát. Fertőzés alakulhat ki krónikus ínygyulladás, gyökérhártyagyulladás, csonthártyagyulladás, rossz gyökértömés, elő nem tört fog körüli ciszta, granuloma miatt is. Az egyik legfontosabb góc a parodontális (fogágy) tasak, amelyből rágáskor, fogmosáskor is szóródnak a baktériumok.

Súlyos parodontális betegségekben nő a koronáriabetegségek, az agyvérzés, ischémiás szívbetegségek kialakulása, illetve az érelmeszesedés kapcsolata is igazolható.

A terhesség alatt elhanyagolt szájhigiéne és a gyulladásos mediátorok a fejlődő magzatra is káros hatással van. A súlyos fogágygyulladásban felszabaduló prosztaglandin elősegítheti a méhizom összehúzódását, így koraszülést okozhat.

Mi is a fogágybetegség?

A fogágybetegség a fogakat tartó szövetek (íny, szalagok, fogakat tartó csontmeder) gyulladásos megbetegedése.

Tünetei: eleinte csak fogmosáskor, később spontán vérző duzzadt, vörös, érzékeny íny, rossz lehelet, ínysorvadás, gennyes váladékozás az ínyszélnél. Előrehaladt stádiumban a csont is pusztul így a fogak mozgathatóvá válnak. Fontos tudni, hogy a betegség megelőzhető!

Tévhit, hogy a kismamasággal törvényszerűen együtt jár az ínygyulladás. Valóban gyakoribb az előfordulása, de csak a hajlam fokozódik. Ennek oka, hogy hormonhatások következtében nemcsak a lábunk, kezünk, arcunk duzzad meg a várandósság alatt, hanem az ínyünk is. Ilyenkor mélyebb a tisztítandó ínybarázda, így több időt és figyelmet igényel az alapos tisztítása.

Mit tehetünk a megelőzésért illetve a gyógyításért?

Legfontosabb az étkezések utáni alapos és helyes fogmosás! A nyelv tisztítása is a szájápolás része! Az íny körkörös masszírozása ne maradjon el! Ha vérzik az íny ne ijedjünk meg, annál alaposabban mossuk!

A fogselyem helyes használatához kérjük fogorvosunk segítségét! Fogköveinket rendszeresen távolíttassuk el kb. félévente! Használjunk szájöblítőt! Az általános szájápoláshoz elegendő fluoridos öblítő használata, súlyosabb esetben fogorvosa egyéb öblítőt fog ajánlani!

Pótlásokhoz speciális kiegészítő fogtisztítókra van szükség (egycsomós kefe, interdentális kit, szájzuhany)!

Előrehaladt stádiumban szükség lehet műtéti beavatkozásra is. A műtét során eltávolítjuk a kóros szöveteket, különböző csontpótlókat alkalmazunk, illetve a lehúzódott ínyt megplasztikázzuk. Nagyon makacs esetben érdemes tenyésztéssel meghatározni a kórokozókat és specifikus gyógyszerrel segíteni a gyógyulást.

A fogágybetegség kialakulásában genetikai hajlam is szerepet játszhat.

Ezért rendkívül fontos, hogy terhességi kiskönyvünkbe ne csak kérjünk gyorsan egy fogorvosi pecsétet, hanem érezzük a kontroll fontosságát!

Góckutatás során fontos a jó együttműködés, konzultáció a bőrgyógyásszal, fül-orr-gégésszel, belgyógyásszal, nőgyógyásszal.

Rendszeres ellenőrzéssel megelőzhetjük a bajokat, ezért a várandósság ideje alatt három havonta tanácsos felkeresni fogorvosunkat!

A cikk rövidített formában a Kismama Magazinban jelent meg.

Továbbiak Babavárás témában:

Inzulin rezisztencia

Régóta ismert tény, hogy a policystás ovárium szindróma (PCO) a fogamzóképes korú nők leggyakoribb endokrin és anyagcsere betegsége. Kialakulásában genetikai és környezeti tényezők mellett szerepe van a petefészek és a mellékvese fokozott férfihormon termelésének, a központi idegrendszer megváltozott szabályozó szerepének, valamint egy jellegzetes anyagcserezavaron alapuló betegségnek, melynek egyik jelentős sarokköve az inzulin rezisztencia és a következményesen kialakuló magas inzulin szint.

Gyógyszerszedés terhesség idején

Bár tudjuk, hogy a magzat védett környezetben van az anyaméhben, de mi történik, ha a kismamának valami betegsége lesz. Vajon a betegség veszélyezteti jobban a magzatot vagy a betegségre beszedett gyógyszerek?

Terminustúllépés, túlhordás

A várandós állapot egyik legrejtelmesebb mozzanata a szülés megindulása. Nem véletlen, hogy már az első orvosi vizsgálat során minden kismama ennek dátumát szeretné pontosítani.

Terhesség myoma mellett

A myoma – jóindulatú daganat a méh izomszövetén. Fogamzóképes korú nőkben alakul ki, és néha terhesség alatt is jelen van. Bár a „társbérletében” fejlődő magzat általában gond nélkül születik meg, a szülészorvosnak figyelnie kell rá a várandósság és a szülés alatt is.

COVID-19 védőoltásról várandósoknak és gyermeket tervezőknek

Dr. Prosszer Mária kolléganőnk összefoglalta mindazon ismereteket és tanácsokat, melyek segítenek döntést hozni az „Oltakozzak-e CoViD-19 ellen?” kérdésben.

Gesztációs diabétesz

A gesztációs diabétesznek – azaz magyarul terhességi cukorbetegségnek – a cukorbetegségnek nevezett, az egész szervezet érintő anyagcsere-betegség azon formáját tekintjük, amelyet első ízben a terhesség alatt ismernek fel, és addig nevezzük annak, amíg a terhesség tart. Ettől külön kell kezelni az olyan eseteket, ahol előzetesen már ismert cukorbeteg páciens vállal terhességet.

5 érv a G1 Intézet szolgáltatásai mellett

Tapasztalat

Több mint 15 éve működünk a magán­egészségügy terén.

Szakértelem

Elhivatott kollégáink rendszeresen fejlesztik szaktudásukat.

Modernizáció

Európai színvonalú technikai felszerelésünket folyamatosan újítjuk meg.

Komplexitás

A szakemberek és szakterületek széles választékát nyújtjuk.

Kényelem

Pácienseinket elegáns váró- és vizsgálóhelységeinkben fogadjuk.