A léleknek is jól jön a vitamin, és kellhet a segítség, a gyógyítás
Az emberekben gyakran fel sem merül, hogy hétköznapinak tűnő, de hosszabb ideje fennálló problémáikkal pszichológushoz kellene fordulniuk, pedig a súlyos következmények többsége megelőzhető, ha idejében kérnek és kapnak segítséget.
Pszichológushoz nem a beteg, „dilis” emberek járnak, hanem a mindennapi problémákkal, kihívásokkal küzdő, „normális” életet élő emberek. Közülük is sokan sikeresek és elismertek életük legtöbb területén, de adódott olyan helyzetük, amivel nem tudnak egyedül megküzdeni vagy belátták, hogy jelentősen rövidíti a küzdelem útját a pszichológus szakember segítsége.
Önnek is szüksége lehet rá, nyújthat segítséget, ha magára ismer a cikk olvasásakor!
Általánosságban, érdemes pszichológushoz fordulni, ha ...
- fejlődésre, változásra vágyik, és érzi, hogy többet tudna kihozni magából;
- úgy érzi, feladatai végzésében többre lenne képes, de valami belülről nehezíti ezt;
- úgy érzi akadályozza, zavarja valami abban, hogy teljes, örömteli életet éljen, vagy a világot, környezetét, önmagát nem képes örömmel megélni;
- saját viselkedésében furcsaságot tapasztal, nem találja egyes cselekedetei okát, és ez zavarja Önt;
- a környezetében élők (partner, barátok, munkatársak) úgy látják, hogy valami nincs rendben, és javasolják, hogy forduljon szakemberhez.
Kicsit részletesebben, ha az alábbi tüneteket, jelenségeket tapasztalja, tudnia kell, hogy egy pszichológus szakember tud önnek segíteni abban, hogy rátaláljon a helyes útra, hogy megszabaduljon problémáitól, elérje céljait.
Önbizalom
- Képességeiben és önmagában nem bízik, kisebbségi érzése van.
- Döntéseket nem tud meghozni, határozatlan és bizonytalan.
Lelki teher
- Váratlan esemény történt az életében (szeretett személy, munkahely, egzisztencia bizonytalansága, elvesztése; betegség, új környezet stb.), amit nem tud egyedül feldolgozni, meghaladni.
Testi tünet
- Megmagyarázhatatlan testi tünetei vannak, betegnek érzi magát, de a gondos orvosi kivizsgálások ellenére sem találják meg problémája okát.
Érzelem, hangulat
- Másképpen „működik” valahogy, mint régebben, például hetek óta egyre fáradtabbnak, kedvetlennek érzi magát, rosszul teljesít a munkahelyén és semminek sem tud igazán örülni.
- Nyomasztó gondolatoktól nem tud szabadulni, állandóan aggodalmaskodó, feszült, ideges, és érzi, hogy valami gond van, de nem tudja pontosan, hogy mi, vagy hogyan változtasson, változzon.
- Hamar elveszti türelmét, többet kiabál, veszekszik, mint azelőtt.
- Hangulata hullámzik, egyre gyakrabban ok nélkül elsírja magát.
- Gondjai elől világgá menne, és kilátástalannak érzi életét.
Emberi kapcsolatok
- Kapcsolatait nem tudja helyesen kezelni és egyre sűrűsödnek a konfliktusok (partnerrel, szülőkkel, saját gyermekeivel, barátaival, kollégáival).
- Nincs kedve kimozdulni otthonról, nem szívesen megy emberek közé.
- Úgy érzi, hogy képtelen tartós, szeretetteljes és örömteli kapcsolatokat kialakítani, pedig nagyon vágyik rá.
- Társaságban feszeng és nem képes lazítani, jól érezni magát.
Étel-, ital fogyasztás
- Étvágya sem olyan már, mint régen (enni sincs már kedve, mert az sem okoz örömet vagy éppen az étkezés az egyetlen örömforrása és testsúlya egyre nő).
- Egy-két pohár ital segítségével tud csak kikapcsolódni, ellazulni esténként.
- Alvászavarai vannak (nem tud elaludni, hiába fáradt – csak pl. nyugtató vagy altató hatású szerrel, itallal –, vagy éjjel többször felébred, és csak álmatlanul forgolódik, így napról-napra fáradtabb lesz).
Szexualitás
- Szexuális élete egyre örömtelenebb.
- Nem is vágyódik a testiségre igazából.
- Már nem vagy nem úgy „teljesít” az ágyban, ahogy szeretne.
Amennyiben a leírtak valamelyikében önmagára vagy helyzetére ismert, nem érdemes tovább várnia, ajánlatos szakember tanácsát kérni, mielőtt a testünk is jelez és súlyosabb problémák lépnek fel.
Lelkünk, valamint testünk lelki eredetű súlyosabb betegségei például: depresszió; pánikbetegség; táplálkozási magatartás zavarai (anorexia vagy bulimia nervosa); alkohol- és drog problémák; szexuális (potencia) zavarok; öngyilkossági gondolatok; daganatos és pszichoszomatikus betegségek (fejfájás, magas vérnyomás, emésztőrendszeri problémák – pl. hányás, hasmenés, gyomor- és nyombél fekélyek, vastagbélgyulladás –, miokardiális infarktus, bronchiális asztma, egyes allergiás tünetek, nőgyógyászati (pl. ok nélküli vérezgetés, fájdalom) és bőrgyógyászati (pl. ekcéma) megbetegedések stb.).
Mindezek legtöbbje – ha már kialakult – sürgős pszichológiai terápiát tesz szükségessé.
Ne várjuk meg, amíg a lelki probléma testi betegségbe fordul, de ha ez már megtörtént, akkor se feledjük, hogy a test és a lélek együtt, egymást támogatva haladhat a teljes gyógyulás felé!