Blog • Babavárás

Toxoplazmózis …

Toxoplazmózis

… avagy egy rejtélyes betegség

A Toxoplasmózis, mint betegség leggyakrabban várandós korban kelti a legnagyobb aggodalmat. De vajon mi is az a toxoplazmózis és mennyire kell tartanunk tőle?

A kórokozó

A toxoplasmosis egy olyan fertőző betegség, melyet a Toxoplasma gondii nevű parazita okoz. Egyetlen sejtből áll és ez az egy sejt képes megfertőzni az embert, háziállatokat vagy madarakat is. A sejtek a gazdaszervezetbe kerülve osztódnak és kialakítják a fertőzést.

A háziállatok közül leggyakrabban a macska a bűnös, hiszen tápcsatornájából ürülékével együtt a szabadba jutnak a petesejtek. Így fertőzött lesz a talaj ahonnan a Toxoplasma petesejtek a zöldségekre, gyümölcsökre kerülnek, majd ezek elfogyasztásával jutnak az emberbe. A fertőzött talajjal közvetlenül is kapcsolatba kerülhetünk, akár kertészkedés közben, de pl. kisgyermekek megehetik a földet is.

A szervezetbe kerülhet a kórokozó nyers vagy nem kellőképpen átsült hússal is, pl tatárbifsztek vagy véresre sütött bélszín esetében.

Veszélyes fertőzés

A fertőzés legveszélyesebb módja, ha várandós anya fertőződik meg. Az anya szervezetéből ugyanis a kórokozó a méhlepényen keresztül átjut a magzatba, súlyos magzati károsodást vagy magzati halált okozva. Ennek oka a magzat immunrendszerének fejletlenségében keresendő, ugyanis a magzat immunrendszere a kórokozóval találkozva nem bírja leküzdeni a fertőzést.

Tünetek felnőttekben

A fertőzés legtöbbször nem okoz tüneteket. Időnként azonban nem specifikus tünetek, mint hőemelkedés, általános gyengeség, nyirokcsomó megnagyobbodás jelentkezhet.

Tünetek magzati és újszülött korban

A fertőzött magzatban és az újszülöttben a szem egyes részeinek gyulladása, vakság, agyi elmeszesedés, vízfejűség okoz súlyos panaszokat, ha csak már korábban be nem következett a magzati elhalás. Az is előfordul, hogy az újszülött születéskor egészségesnek látszik, és csak kisgyermekkorban jelentkeznek szem-, vagy idegrendszeri tünetek.

Diagnózis

A betegség kialakulásakor nem jelentkeznek klasszikus tünetek, ezért a diagnózis felállítása laboratóriumi vizsgálatokkal történik. A kórokozó kimutatásának lényege, hogy a szervezet a Toxoplasma kórokozóval találkozva ellenanyag termelésbe kezd. Szerológiai módszerrel ezek az ellenanyagok kimutathatóak és típusukból következtetni lehet arra, hogy korábbi fertőzésről van-e szó, vagy egy akut fertőzést sikerült diagnosztizálnunk. Akinek a szervezete már korábban találkozott a kórokozóval, az nagy valószínűséggel védettséget élvez egy új fertőzéssel szemben.

Veszélyeztetett várandós anyák

Várandós anyák esetében érdemes Toxoplasma ellenanyagtitert nézni, és amennyiben a vizsgálat azt bizonyítja, hogy korábbi időszakban történt a találkozás a kórokozóval, akkor nincs ok az aggodalomra. Veszélyeztetettek azonban azok a kismamák, akiknek még nincs a vérében ellenanyag. Ők megkaphatják a fertőzést, ezért érdemes különös gondot fordítani rájuk, megfelelően felvilágosítva őket, hogyan kerülhetik el a fertőződést. Nem minden toxoplasmosisos anya magzata fertőződik. Azokat a várandós nőket, akik még sohasem fertőződtek, körülbelül 2 hónaponként ajánlatos ismételten vizsgálni, annak érdekében, hogy még idejében észleljék az esetleges friss fertőzés kialalkulását. A frissen fertőzötteknél ugyanis azonnal meg kell kezdeni a kezelést. A Toxoplasma szűrővizsgálat egyszerű, az anya részéről csupán vérvételre van szükség.

Hatékony kezelés

A laboratóriumi módszerrel bizonyított, akut Toxoplasma fertőzést szájon át szedhető gyógyszeres kezeléssel lehet gyógyítani. Várandós anyákat, pozitív esetben, minél hamarabb el kell kezdeni kezelni és a gyógyszert egészen a szülésig kell szedni. A frissen fertőzött anyáknak az újszülöttjeit is kezelni kell hathetes korig, még akkor is, ha születéskor tünetmentesnek látszanak. Az idejében kiszűrt, folyamatosan kezelt anyák újszülöttjei igen nagy valószínűséggel teljesen tünetmentesek, egészségesek maradnak.

Továbbiak Babavárás témában:

Vitaminok és nyomelemek fogyasztása terhesség alatt

A gyermekvárás felemelő időszaka a leendő édesanya táplálkozásában is komoly változásokat hozhat. Hosszú ideig elterjedt volt az a téves nézet, hogy a kismamáknak kettő helyett kell enniük. A táplálkozás-, és az orvostudományi kutatások azonban rávilágítottak arra, hogy a minőség ebben az időszakban is fontosabb, mint a mennyiség.

COVID-19 védőoltásról várandósoknak és gyermeket tervezőknek

Dr. Prosszer Mária kolléganőnk összefoglalta mindazon ismereteket és tanácsokat, melyek segítenek döntést hozni az „Oltakozzak-e CoViD-19 ellen?” kérdésben.

Mikor forduljunk szülészorvosunkhoz a szokásos terhesgondozói viziteken kívül?

A terhesgondozás keretében kiemelt figyelmet kell fordítani a veszélyeztetett, illetve szövődményes esetekre. Veszélyeztetett terhesként kell gondozásba venni az állapotos nőt, ha jelenleg nem beteg, munkakörét el tudja látni, de az alábbi okok miatt fokozott gondozásra szorul.

Terhesség myoma mellett

A myoma – jóindulatú daganat a méh izomszövetén. Fogamzóképes korú nőkben alakul ki, és néha terhesség alatt is jelen van. Bár a „társbérletében” fejlődő magzat általában gond nélkül születik meg, a szülészorvosnak figyelnie kell rá a várandósság és a szülés alatt is.

A koraszülés népbetegség

A koraszülés népbetegség – szól a hangzatos mondat. Sajnos igaz. Évente a világon összességében közel 14 millió koraszülött születik, ami az összes szülés megközelítően 11%-a.

Kismama fogászat

Már a babavárás előtt érdemes megelőző kezeléseket elvégeztetni, a terhesség zavartalan lefolyása és fogaink védelme érdekében. Kismamaként pedig fontos többször is a fogorvosi székbe ülnünk. A Dental Angels – szakmai partnerünk – elárulja, miért.

5 érv a G1 Intézet szolgáltatásai mellett

Tapasztalat

Több mint 15 éve működünk a magán­egészségügy terén.

Szakértelem

Elhivatott kollégáink rendszeresen fejlesztik szaktudásukat.

Modernizáció

Európai színvonalú technikai felszerelésünket folyamatosan újítjuk meg.

Komplexitás

A szakemberek és szakterületek széles választékát nyújtjuk.

Kényelem

Pácienseinket elegáns váró- és vizsgálóhelységeinkben fogadjuk.