Blog • Babavárás

A terhesség bőrtünetei

A terhesség bőrtünetei

A várandósságot a laikus leginkább a pocak alakulásából szokta kitalálni. Azonban a bőr is jól mutatja a nő szervezetében lezajló folyamatokat, és szenvedője is lehet a szervezet kellemetlen változásainak. Érdemes átnézni, mire nem kell, és mire fontos figyelnünk a várandósság alatt és után.

 

A gyermeket váró nő szervezetében zajló változások a bőrt is érintik, gyakran árulkodva a várandósságról. Ezek egy része a terhesség élettani, tehát természetes velejárója, csak átmenetileg áll fenn, a terhesség után rendeződik. Fokozódik a bőr pigmentációja a megemelkedő ösztrogén, progeszteron és melanocyta stimuláló hormon szintje miatt. Az emlőbimbók, a nemi tájék, a hónalj bőre, a combok belső felszíne, a gáttájék, a has középvonala a köldök alatt sötétebbé válik; az arcon szabálytalan alakú foltok jelennek meg, különösen napfény hatására. A terhesség során fokozódó szőrnövekedés jellemző, míg a néhány hónappal szülés után kialakuló nagyobb mértékű hajhullás szinte minden nőt érint. A körömlemez is kiszáradhat, barázdálttá válhat, a szabad szélén elszíneződés alakulhat ki. A kötőszövetek rostjainak megnyúlása révén, főként a has, comb, emlő bőrén terhességi csíkok, ún. striák alakulnak ki. Ez a jelenség a kismamák kb. 90 %-ánál észlelhető, fiatalabb életkorban és jelentős testsúlygyarapodás esetén nagyobb valószínűséggel fordul elő. A csíkok kialakulásához a fizikai terhelés mellett az anyagcserefolyamatok megváltozása is hozzájárul. Az ereket érintő változások között a tenyereken megjelenő, majd szülés után visszahúzódó vörösséget is megfigyelték már. A visszértágulatok nemcsak az alsó végtagokon, de a szeméremtesten is előfordulnak terhességben. Ennek oka a megnövekedett hasűri nyomás és az erek hormonális hatásra bekövetkező ellazulása lehet. Az ödémaképződés is jellegzetes panasz, szem körüli és lábszárvizenyő formájában látható leginkább. Kevésbé ismert a terhesség során jelentkező ínygyulladás, az ínyen kialakuló vérzékeny csomókkal. A terhességet a verejtékmirigyek fokozott működése miatt szokatlan mértékű izzadás kísérheti. Ezen folyamatok hátterében a megváltozott hormonháztartás mellett, immunológiai és keringési eltérések állnak.

A terhesség során azonban betegségként értékelhető bőrtünetek is jelentkezhetnek. A faggyúmirigyek fokozott működésével párhuzamosan az aknés tünetek súlyosabb formában jelenhetnek meg és átmenetileg kezelést igényelnek. Az anyajegyek és a szeplők a terhesség heteiben sötétebbé válhatnak. A várandósság során megváltozó anyajegyekre érdemes ezért odafigyelni, állapotukat rögzíteni, az eltérést mutatókat a szülés után ellenőrizni, melynek legmodernebb módszere ma a számítógépes anyajegyvizsgálat. A korábban atopiás ekcémában vagy pikkelysömörben szenvedők tünetei fellángolhatnak, vagy újonnan is kialakulhatnak. Az atopiás bőrtünetek mindhárom trimeszterben jelen lehetnek, a terhességi bőrbetegségek kb. felét adják. A megszokott, száraz bőrrel, hámlással járó, főként hajlatokban előforduló, vörös foltok mellett a terhességben észlelt atopiás bőrbetegség szőrtüszőgyulladás-szerű tünetekkel ill. viszkető csomókkal is járhat. A viszketés jellegzetes panasz más kórképek kapcsán is terhességben, igen ritkán társul sárgasággal, ilyenkor a fertőző májgyulladás kizárása javasolt. A látható bőrtünetek nélkül jelentkező, teljes testre kiterjedő intenzív viszketés azonban már jóval gyakoribb jelenség, hátterében az epekiválasztás genetikailag meghatározott zavara áll.

A terhességi bőrelváltozások a harmadik trimeszterben a leggyakoribbak. A hason induló viszkető bőrtünetek esetén célszerű bőrgyógyászhoz fordulni, hogy a súlyosabb, gyógyszeres terápiát igénylő autoimmun eredetű hólyagos betegséget el lehessen különíteni a helyileg is kezelhető vörös foltokkal, csalánkiütésekkel járó terhességi bőrbetegségtől.

A terhességet és a szoptatást követően érdemes a fennmaradó elváltozásokat kivizsgálni illetve kezelni. Elhúzódóan kialakult hajhullás miatt speciális hajvizsgálatot érdemes végezni. A striák kezelésére ma már hatásos módszer a bőrgyógyászok kezében a kollagén indukciós kezelés, mely során a bőr mélyebb rétegeinek kötőszöveteit serkentve regenerálódik a bőr, eltűnnek vagy lényegesen csökkennek a striák.

bőr-, nemigyógyász, kozmetológus G1 Intézet Bőrgyógyászat A cikk rövidített formában a Kismama Magazinban jelent meg.

Továbbiak Babavárás témában:

Koraszülés és a fogak épsége

Sajnos a legtöbben csak az esztétika illetve a fájdalom megszüntetése miatt keresik fel fogorvosukat. Kevesen tudják, hogy a rossz fog súlyos betegségeket okozhat a szervezetben, pedig erre már Hippokratész is felhívta a figyelmet! A gócokból baktériumok, toxinok, allergének juthatnak a vér- és nyirokerek útján a szervezet különböző helyeire, ahol gócbetegségeket okozhatnak. A gócbetegségek kb. 15%-a fog eredetű!

Terhesség myoma mellett

A myoma – jóindulatú daganat a méh izomszövetén. Fogamzóképes korú nőkben alakul ki, és néha terhesség alatt is jelen van. Bár a „társbérletében” fejlődő magzat általában gond nélkül születik meg, a szülészorvosnak figyelnie kell rá a várandósság és a szülés alatt is.

Szülés utáni szexuális problémák megoldása

A szülés utáni korai gyermekágyas időszak hamar eltelik. A hathetes kontroll alkalmával a korábbi szexuális életre vonatkozó megszorító javaslatokat feloldjuk. Ilyenkor persze minden párban van némi aggodalom, hogy a szülés milyen változásokat eredményez.

Magzati érzékelés

Tudományos ismereteink már régóta vannak a méhen belül fejlődő kis „jövevényről”. Eleinte embryonak hívjuk, majd a 12. terhességi héttől magzatnak. Ez egészen a baba megszületéséig tart, a vízválasztó a köldökzsinór átvágása. Innentől már önálló életre képes újszülöttről beszélünk.

Gyógyszerszedés terhesség idején

Bár tudjuk, hogy a magzat védett környezetben van az anyaméhben, de mi történik, ha a kismamának valami betegsége lesz. Vajon a betegség veszélyezteti jobban a magzatot vagy a betegségre beszedett gyógyszerek?

A pajzsmirigy-betegségek és a terhesség

A nyak elülső részén elhelyezkedő pajzsmirigy felelős az anyagcseréért, vagyis azért, hogy testünk milyen gyorsan hasznosítja és tárolja a táplálékkal bevitt energiát. Ha működésében zavarok lépnek fel, kialakulhat a hypothyreosis nevű betegség, amelyet a pajzsmirigy lecsökkent működése okoz, vagy a hyperthyreosis, amelyet a pajzsmirigy túlzott működése idéz elő.

5 érv a G1 Intézet szolgáltatásai mellett

Tapasztalat

Több mint 15 éve működünk a magán­egészségügy terén.

Szakértelem

Elhivatott kollégáink rendszeresen fejlesztik szaktudásukat.

Modernizáció

Európai színvonalú technikai felszerelésünket folyamatosan újítjuk meg.

Komplexitás

A szakemberek és szakterületek széles választékát nyújtjuk.

Kényelem

Pácienseinket elegáns váró- és vizsgálóhelységeinkben fogadjuk.